تبلیغات
در آرزوی خورشید

در آرزوی خورشید
"آنان که به خورشید با نفرت می نگرند شایسته شب اند"حضرت امام محمد باقر علیه السلام در حدیثی اوصاف و ویژگی های شیعیان راستین را برای جابربن یزید جعفی، یکی از اصحاب خود، تبیین فرموده اند که به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت آن امام همام در پی می آید.

ای جابر! کسی که گناه کند دشمن ماست

از کتاب «کافی» نقل است با اسناد خود از جابربن یزید جعفی از حضرت امام محمد باقر(ع) که:«جابر گوید: حضرت امام محمد باقر علیه السلام به من فرمود: ای جابر آیا برای تشیع همین بس است که کسی ادعا کند محبت ما اهل بیت را؟ سوگند به خدا که شیعیان ما نیستند مگر افرادی که تقوای خدا پیشه و او را اطاعت کنند. شیعیان ما شناخته نمی شوند مگر به تواضع و خشوع دل، و نگه داری امانت، به زیاد یاد خدا کردن، به زیاد روزه گرفتن، نماز خواندن، احسان به پدر و مادر، مراعات فقرای همسایه، از حال آن ها باخبر بودن، از حال مسکینان و قرض داران و یتیمان با اطلاع بودن و به آن ها رسیدگی کردن و در گفتار از راستی تجاوز نکردن و تلاوت قرآن کردن و زبان را بازداشتن از گفت وگوی با مردم مگر چیزهایی که راجع به خیر آن هاست و افراد امین و مورد اعتماد اقوام خود بودن در همه امور. جابر گوید: عرض کردم ای فرزند رسول خدا(ص) ما امروز کسی را به این صفت که بیان می فرمایی، نمی شناسیم. حضرت فرمود: ای جابر آرا و مذاهب، فکر تو را خراب نکند و تو را در شک نیاورد. آیا برای انسان همین قدر کافی است که بگوید: من علی(ع) را دوست دارم و ولایت او را قبول دارم و در عین حال، عمل به دستورهای او نکند؟ و اگر کسی بگوید: من رسول خدا(ص) را دوست دارم- با آن که معلوم است که رسول خدا(ص) از علی(ع) برتر است- در صورتی که عمل به سنت رسول خدا(ص) نکند این محبت و دوستی برای او فایده ای ندارد. بنابراین تقوای خدا را پیشه سازید و به آنچه خدا فرموده است عمل کنید. بین خدا و کسی قرابت و خویشاوندی نیست، محبوب ترین بندگان نزد خدا پرهیزکارترین آن هاست و عامل ترین آن ها به دستورهای خدا. ای جابر! سوگند به خدا بنده ای نمی تواند به خدا نزدیک شود مگر به فرمانبرداری از اوامر او و با ما چنین قدرت و اختیاری نیست که کسی را از آتش بری کنیم و هیچ بنده ای برخدا نمی تواند حجتی اقامه کند. کسی که مطیع خدا باشد او دوست ماست و کسی که گناه کند او دشمن ماست و کسی را قدرتی نیست که به ولایت ما برسد مگر به عمل صالح و اجتناب از افعال ناپسند».

نامی که خداوند بر شیعیان نهاد

و نیز از «محاسن» نقل است که حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرمود:« انا مِنَ الرّافِضَة وَهُوَ مِنّی، قالَها ثَلاثاً. «من از رافضه هستم و رافضه از من است، این جمله را حضرت سه بار تکرار فرمود». و نیز از «محاسن» نقل است از ابوبصیر که گوید: به حضرت امام محمد باقر علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم برای ما اسمی گذاشته اند که به واسطه آن، حاکمان و والیان حکومت، خون ما و اموال ما را حلال کرده اند و هرگونه عذاب و شکنجه را در حق ما روا می دارند. حضرت فرمود: آن اسم چیست؟ عرض کردم: رافضه. حضرت فرمود: هفتاد نفر از لشکر فرعون جدا شدند و بدعت های فرعون را ترک کردند و به موسی  پیوستند و به اندازه ای مطیع و منقاد اوامر موسی بودند و نسبت به هارون برادر و وصی موسی محبت و علاقه داشتند و در راه دین خدا کوشش می کردند که در میان قوم موسی کسی مانند آن ها نبود، قوم موسی آن ها را رافضه نام نهاد خداوند تبارک و تعالی به حضرت موسی(ع) خطاب کرد: این اسم را برای آنان باقی بدار، من این اسم را به آ ن ها عطا کرده ام. ای ابوبصیر! این اسمی است که خدا به شما عنایت فرموده است».

منبع: خبرگزاری فارس
طبقه بندی: معصومین، مناسبت ها،
[ دوشنبه بیست و هفتم آذرماه سال 1391 ] [ 14:47 ] [ آفتابگردان ]
درباره وبلاگ

از خدا بترسید و تسیلم ما شوید؛ و کار را به ما واگذار نمائید؛ و برماست که شما را از سرچشمه سیراب بیرون آوریم، چنانکه بردن شما بسوی چشمه بوسیله ما بوده است، و در پی کشف آنچه از شما پوشیده شده است نروید.
حضرت مهدی(عج)

امام صادق علیه السلام:
توقع امر صاحبک لیلک و نهارک.
شب و روز در انتظار آمدن مولایت باش.امام محمد باقرعلیه السلام فرمودند:
به تو خیانت می کنند، تو مکن.
تو را تکذیب میکنند، آرام باش.
تو را می ستایند، فریب مخور.
تو را نکوهش میکنند،آرام باش.
مردم شهر از تو بد میگویند، اندوهگین مشو.
همه مردم تو را نیک میخوانند، مسرور مباش.
انگاه تو از ما خواهی بود.


ای منتظران! به هوش!
حسین را منتظرانش کشتند...

امام صادق علیه السلام فرمودند:
ما ریشه همه خوبیها هستیم و هر نیکی ثمره شاخه های ماست.

امیرلمومنین علی علیه السلام فرمودند:
به خاندان پیامبر خود بنگرید، و راه آنان را درپیش گیرید زیرا آنان هرگز شما را از راه راست منحرف نمیکنند و به هیچ هلاکتی در نمی افکنند.
نویسندگان
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب